Център за майчино и детско здраве
Навигация
Имате Въпроси?
Свържете се с нас!
Център за майчино и детско здрaве
През 2023г. продължава дейността на ЗКЦМДЗ в УМБАЛ „Канев“ АД в рамките на Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве (2021-2030).
Ще продължат да се осъществяват здравно – информационни, здравно – обучителни, здравно – консултативни, медико – социални дейности, да се предоставят психологически консултации, координиращи и насочващи услуги за млади хора, двойки, семейства, бременни, родилки и деца до 18 години. В ЗКЦ е осигурена устойчивост на дейностите.
Отчет за дейността на ЗКЦ през 2022г.
503 лица /деца, родилки и бременни/ са посетили ЗКЦ.
В консултативния кабинет са проведени медицински прегледи на 234 деца и 127 бременни жени, като 32 от тях са здравно неосигурени.
Психологът е консултирал 214 деца, родилки и бременни, посетили ЗКЦ, а социалния работник 86 консултации.
На 1028 новородени деца е направен неонатален слухов скрининг, а на 125 бременни жени е проведен биохимичен скрининг.
Здравно – консултативен център за майчино и детско здраве
В консултативния кабинет на Центъра се осигурява безплатно комплексно обслужване на бременни жени и деца. Основните цели на центъра са:
- Подобряване грижата за недоносените деца, като се извършват прегледи от лекарите – педиатри от отделение Неонатология;
- Психологически консултации с психолог за родители на деца с увреждания и хронични заболявания;
- Прегледи от лекари специалисти за деца с хронични заболявания и увреждания;
- Социални консултации със социален работник;
- Домашни посещения за недоносени деца до навършване на 1 година, както и на деца с хронични заболявания и увреждания;
- Индивидуална работа с деца от психолог;
- Неонатален слухов скрининг на всички новородени деца с цел превенция на глухотата;
- Биохимичен скрининг за бременни за оценка на риска от раждане на дете с болест на Даун, спина бифида, аненцефалия и тежък дефект на коремната стена. Изследванията и консултациите, свързани с тях, се извършват безплатно за бременните, независимо от здравноосигурителния им статус;
- Прегледи на здравнонеосигурени бременни с патология на ременността.
Услугите се предоставят на място в Здравно-консултативния център и/или в дома на пациента, като е достатъчно да се обадите на посочения телефон, за да може да предвидим съответния специалист, както деня и часа на срещата. Те са напълно безплатни за всички потребители, независимо от техния здравноосигурителен статус и не е необходимо медицинско направление.
Здравно-консултативният център за майчино и детско здраве работи всеки делничен ден от 08:00 до 16:00 ч. Той се намира в АГ комплекса на УМБАЛ-Русе – ет. 1, ст. 13. Центърът си сътрудничи с Дирекция „Социално подпомагане“ и социалните услуги за деца.
Потребителите могат да бъдат насочвани към центъра от общопрактикуващи лекари /ОПЛ/, лекари от лечебни заведения за специализирана извънболнична помощ, лечебни заведения, медицински и немедицински специалисти от детски заведения /детски ясли, обединени детски заведения/, здравни медиатори, служители в дирекциите за социално подпомагане, в частност отделите „Закрила на детето”, местни власти, доставчици на социални услуги, семейно-консултативни центрове и други структури, предоставящи услуги за деца и семейства на територията на област Русе.
Красимира Кулева – координатор на Здравно-консултативния център за майчино и детско здраве, гр. Русе
Тел.: 0878 385 093
Имейл: cmdzruse@abv.bg
Отчет за дейността на ЗКЦ през 2023г.
През 2024г. продължава дейността на ЗКЦМДЗ в УМБАЛ „Канев“ АД в рамките на Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве (2021-2030).
Документи за изтегляне
Фондация за децата в риск по света/ Worldwide Orphans Bulgaria

Вече пет години пространството за ранно обучение Element of Play® в педиатричното отделение в УМБАЛ „Канев“ – една от най-големите болници в Северна България, предлага безопасно място и място за радост за децата по време на престоя им в болницата. С помощта на Краси Кулева – нашият специалист по игри, децата излизат от болничните си стаи, за да отидат да играят с играчки и да усетят радостта от това, че са дете и играят игри, забравят поне за малко болката си. Най-нетърпеливите и развълнувани сред тях стоят пред вратата на детското пространство, преди дори да се отвори сутринта. Често, когато дойде време децата да напуснат болницата, им е трудно да кажат „сбогом“ на играчките. За децата с хронични заболявания времето, прекарано в игровото пространство, е единственото облекчение от честите посещения в болница. За майките на деца в болницата, пространството за игра на WWO е така необходимата възможност да си вземат кратка почивка, да имат малко време за себе си и да знаят, че децата им са в безопасност и щастливи. С помощта на Краси майките могат да се научат и как да играят с децата си по-ефективно, да получат ценни съвети и обратна връзка за развитието на детето си.
Пространството за ранно обучение Element of Play® е безопасно място за майките, за да споделят тревогите и борбата си с други родители в подобна ситуация. Пет години след отварянето на пространството за ранно обучение, персоналът на болницата е сигурен, че мястото за игра осигурява не само положителна среда за децата, но играе важна роля в процеса на възстановяване. Изказваме най-дълбоката си благодарност на Краси Кулева и педиатричното отделение на болницата в Русе, за успешното и ползотворно партньорство през годините и многото усмивки на детските лица. Няма по-голям дар от този.