Той допълни, че през 2020 г. УМБАЛ „Канев“ АД бе структуриран отдел за научноизследователска и учебна дейност, който да осигури осъществяването на процедурите по институционална и програмна акредитация.
Във връзка с осъществяването на ефективна научна и научноизследавотелска дейност бяха сключени договори за сътрудничество с Медицински университет - гр. Пловдив, Стопанска академия “Димитър Апостолов Ценов“ в гр. Свищов и Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. д-р Асен Диамандиев“ в Пловдив, както и с Регионална библиотека „Любен Каравелов“ в гр. Русе, Русенска стопанска камара, Институт за мениджмънт на знания - гр. Скопие, Република Северна Македония и сега с Барановички държавен университет, Република Беларус.
Бароновичкия държавен университет в Беларус е създаден през 2004 г., като част от университета са факултети за редовно обучение (инженерни, чужди езици, педагогически, финансово-правни) и факултети за задочно обучение (инженерни, педагогически, финансови и юридически), а също Институт за повишаване на квалификацията и преквалификация. Има 28 катедри, като образователният процес се осигурява от 339 преподаватели, като седем от тях са доктори на науките, 45 с образователна и научна степен „Доктор“. В университета тогава се обучават около 6000 студенти.
През 2005 г. е създаден Факултет за усъвършенстване и преквалификация на кадри и започна изпълнението на проекти по Националната програма за научни изследвания. Провежда се и I-та Международна научно-практическа конференция на младите изследователи.
През 2006 г. Ляховичски държавен аграрен колеж се присъединена към университета като отделна структурна единица. Изпълнява се и първият мащабен проект за фундаментални изследвания.
През 2007 г. е открит Центърът за дистанционно обучение, а през 2009 г. е създаден Институт за повишаване на квалификацията и допълнително обучение.
През 2014 г. е основана научнопедагогическата школа „Научни и технологични основи за производство и втвърдяване на силно натоварени механични части и инструменти“. С подкрепата на Физико-технологичния институт на Националната академия на науките на Беларус е открита лаборатория за високоенергийни методи на втвърдяване.
Научно-практическото списание „Вестник БарГУ“ е включен в изданията на Висшата атестационна комисия и Руския индекс за научно цитиране (РИНЦ), а от 2020 г. е включен в наукометричната база Index Copernicus. В университета се издава и електронното научно списание „Научные тенденции“.
Университетът разполага с международни центрове: Център за турски език и култура, Беларуски ресурсен център за приобщаващо образование и Китайски изследователски център.
През 2020 г. бе създаден клас „Конфуций“ в сътрудничество с Серевозападния университет по горите и земеделието. През същата година Университетът откри Центъра за трансфер на технологии, като обект на иновационната инфраструктура на Република Беларус.
Припомняме, че Университетска болница „Канев“ съвместно с Регионална Библиотека „Любен Каравелов“ започна издаване на електронно научно списание „Общество и здраве“. През 2020 година са издадени 2 броя в три тома.
Изданието е реферирано в следните бази данни: Руския индекс на научно цитиране – РИНЦ, CEOOL – Електронната библиотека за Централна и Източна Европа във Франкфурт на Майн, Германия и електронната библиотека SSRN – Рочестър, САЩ. Научното списание е в референтния списък на Националния център за информация и документация (НАЦИД) към Министерство на образованието и науката.
Научното списание е достъпно на интернет платформите на УМБАЛ „Канев“, Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Google Наука и Researchgate.
През изминалата 2020 година УМБАЛ „Канев“ АД. е финансирала научно - изследователска дейност, като учените, изследователите и лекарите са подпомогнати да публикуват своите разработки и изследвания в различни български и чужди научни издания. Публикувани са над 178 научни статии, като 40% от тях са в реферираните системи на Web of Science и SCOPUS.
Съвместно с Регионална библиотека „Любен Каравелов“ е създадена и функционира виртуална библиотека, достъпна за служителите на УМБАЛ „Канев“ АД. Това звено е изградено като филиал на Регионалната библиотека.
Бе организиран и проведена VІІ-та Международна научна конференция „Еволюция срещу революция или за моделите на развитие“. Форумът се проведе под патронажа на Министерството на културата и със съдействието на Фонд „Научни изследвания“ по Договор КП - 06- МНФ- 5 / 15.09.2020 г. 128 участници със 111 доклада от 8 държави – Русия, Сърбия, Италия, Северна Македония, Косово, Румъния, Беларус и България, се включиха в работата на конференцията, посветена на 170 години от рождението на Захари Стоянов. За пръв път тя беше подготвена от трима съорганизатори – Регионална библиотека „Любен Каравелов“ – Русе, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. д-р Асен Диамандиев“ – Пловдив и Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Канев“ АД – Русе.
Сборникът с докладите от конференцията е бъде рефериран в Google scholar, Научная электронная библиотека (eLIBRARY.RU), SSRN, CEEOL (Central and Eastern European Online Library) и Националния център за информация и документация (НАЦИД).