Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Канев“ в Русе е най-старата гражданска болница в България с над 160-годишна традиция в медицината. Основана през 1865 г., тя е създадена по инициатива на турския реформатор Мидхат паша в рамките на модернизационните реформи на Османската империя. Оттогава досега болницата се развива непрекъснато, като внедрява иновативни медицински практики и технологии и утвърждава авторитета си като водещо лечебно заведение в страната.
Основаване и ранни години
Първата гражданска болница в страната е изградена в Русчук (днес Русе) с капацитет от 40 легла. В първите си години тя служи основно за лечение на бедни граждани и преселници, а медицинското обслужване се извършва от военни лекари. През 1878 г., след Освобождението, болницата преминава под управлението на българската държава и получава статут на първоразрядна болница. В следващите години започва разширение на сградния фонд и оборудването.
Развитие през 20-ти век
В началото на 20-ти век болницата се модернизира значително. През 1900 г. е построен нов болничен комплекс по френски модел, а в следващите години се разкриват специализирани отделения по вътрешни болести, хирургия, акушерство и гинекология, офталмология и рентгенология. В периода между двете световни войни болницата утвърждава своята водеща роля в региона и разширява медицинските си услуги.
След Втората световна война болницата преживява значителен растеж. През 1945 г. се открива самостоятелно детско отделение, а през 1950-те години се изграждат нови корпуси и се въвеждат съвременни диагностични и терапевтични методи. През 1970-те години болницата вече е една от водещите в страната, с голям брой специализирани отделения и висококвалифициран медицински персонал.
През 1980-те години лечебното заведение става базова болница за обучение на студенти по медицина и специализанти. През този период се изграждат нови модерни звена, включително отделение по интензивно лечение и модерна операционна зала. Болницата продължава да въвежда нови медицински технологии и да развива персонала си.
Утвърждаване като университетска болница
През 2016 г. болницата получава статут на университетска болница, което я превръща в ключов образователен и научен център в страната. Това ѝ дава възможност да си сътрудничи с медицински университети, да обучава студенти и специализанти и да бъде лидер в научноизследователската дейност в областта на медицината. С този статут лечебното заведение затвърждава позицията си като център за високоспециализирана медицинска помощ и иновации.
Името на Игнат Канев
През 2017 г. болницата приема името на Игнат Канев – виден български дарител и меценат, който оказва значителна финансова подкрепа за модернизацията ѝ. Благодарение на неговите дарения са реализирани редица проекти за подобряване на материалната база детска площадка в двора на болницата, отделенията по педиатрия, трнясфузионна хематология, диализно лечение и ушно-носно-гърлени болести.
УМБАЛ „Канев“ остава водеща институция, като подготвя бъдещи лекари и специалисти в различни области на медицината. С вековната си история и стремеж към иновации, болницата продължава да бъде символ на грижа, професионализъм и медицински напредък, като запазва традициите си и се развива в крак с най-новите тенденции в световната медицина.
Високотехнологична болница с иновативен подход
Днес УМБАЛ „Канев“ е модерно лечебно заведение, което предлага високоспециализирана медицинска помощ на пациенти от цяла Северна България. Разполага с високотехнологично оборудване, включително хибридна операционна, и прилага най-новите медицински методи в различни специалности. Болницата разполага с висококвалифициран медицински екип и работи в тясно сътрудничество с водещи университети и медицински институции.