Д-р Станислав Джамбазов и д-р Евгени Петров, специализанти по Анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ „Канев“, говорят за острия коронарен синдром и метаболитният синдром в статия във вестник Утро.
Д-р Станислав Джамбазов, който завършва медицина във Варна през 2024 г. и отскоро специализира в УМБАЛ „Канев“, поставя акцент върху един по-тих, но също толкова сериозен проблем – метаболитния синдром.
В своята практика той наблюдава как съчетание от високо кръвно, инсулинова резистентност, затлъстяване и нарушени липиди значително утежнява възстановяването на пациентите в интензивното отделение – дори когато първопричината за приема не е сърдечносъдова.
Според него, именно престоят в реанимация може да бъде началото на дългосрочна промяна в стила на живот, ако медицинският екип успее да превърне кризата в мотивация.
И двамата млади лекари подчертават, че анестезиологията и интензивното лечение не се изчерпват с „успиването“ и техниката – те изискват клинично мислене, психологическа стабилност, работа в екип и непрекъсната грижа за пациента – преди, по време и след критичния момент.
Д-р Евгени Петров завършва медицина в МУ – София през 2018 г. и от 2022 г. е част от екипа на отделението по АИЛ в нашата болница. В интервюто той говори за острия коронарен синдром – едно от най-честите и животозастрашаващи състояния, с които се сблъскват пациентите и лекарите в реанимацията.
„Времето е мускул“, подчертава той, обяснявайки защо всяка минута при сърдечен удар е решаваща. Със спокоен и достъпен език д-р Петров описва какви са спешните действия, кои симптоми не бива да се подценяват и каква е ключовата, но често „невидима“ роля на анестезиолозите в спасяването на човешки живот.
УМБАЛ „Канев“ се гордее, че привлича и обучава млади специалисти, които не само овладяват сложна медицинска материя, но и проявяват отговорност, етика и ангажираност към всеки пациент.
Целият материал можете да прочетете тук: https://utroruse.com/