Проверка на резултати

Вече можете удобно и лесно да проверите Вашите изследвания

Запишете час за преглед

Проверете работното време на избрания от Вас лекар и запишете час за преглед

Клинични пътеки

На Ваше разположение е пълния списък на договорените с НЗОК клинични пътеки

Център за майчино и детско здраве

Митове и факти по отношение на ваксините

Широкото използване на ваксините е придружено от много опасения относно тяхната безопасност, възможни неблагоприятни влияния и дългосрочни странични ефекти.

Винаги е добре и дори оправдано да бъдете загрижени и да търсите информация относно медицинските проблеми като цяло, и  по -  специално по отношение на ваксините. Ние, обаче, силно препоръчваме да следвате информация от надеждни източници и водещи здравни организации като Световната здравна организация, Европейската агенция по лекарствата, Американската академия по педиатрия и др. Електронните медии са затрупани с информация, че голяма част от ваксините са без научни основания и понякога дори има умишлено неверни и „фалшиви“ послания.

Много е важно да се прави разлика между „причина“ и „съвпадение“. В много случаи, когато две събития се случват едно след друго, няма причина  да се смята, че първото събитие е причинило второто.

Такъв е случаят с няколко неблагоприятни събития, които могат да се случат след ваксинация: трябва да помним, че много от генетичните заболявания и отклонения в развитието се появяват през първите две години от живота. Това е и времето, когато се правят повечето ваксини. Много е примамливо да се вярва, че ваксината е причинила заболяването. Трябва обаче да разберем дали това е било съвпадение или наистина е имало причинноследствена връзка. Поради това са направени много огромни епидемиологични проучвания с няколко метода за изследване в различни страни, с различни изследователи.

Преобладаващите доказателства дават много ясно послание, че ваксините са много безопасни и не причиняват сериозни заболявания.

Отчет за дейността на ЗКЦ през 2024 г.

През 2025 г. продължава дейността на ЗКЦМДЗ в УМБАЛ „Канев“ АД в рамките на Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве (2021-2030).

Документи за изтегляне:
ФайлРазмер на файла:Променено
Свали този файл (Отчет за дейността на ЗКЦ през 2024г..xls)Отчет за дейността на ЗКЦ през 2024 г.45 КБ09.04.2025 | 14:21

Фондация за децата в риск по света/ Worldwide Orphans Bulgaria

Вече пет години пространството за ранно обучение Element of Play® в педиатричното отделение в УМБАЛ „Канев“ - една от най-големите болници в Северна България, предлага безопасно място и място за радост за децата по време на престоя им в болницата. С помощта на Краси Кулева – нашият специалист по игри, децата излизат от болничните си стаи, за да отидат да играят с играчки и да усетят радостта от това, че са дете и играят игри, забравят поне за малко болката си. Най-нетърпеливите и развълнувани сред тях стоят пред вратата на детското пространство, преди дори да се отвори сутринта. Често, когато дойде време децата да напуснат болницата, им е трудно да кажат "сбогом" на играчките. За децата с хронични заболявания времето, прекарано в игровото пространство, е единственото облекчение от честите посещения в болница. За майките на деца в болницата, пространството за игра на WWO е така необходимата възможност да си вземат кратка почивка, да имат малко време за себе си и да знаят, че децата им са в безопасност и щастливи. С помощта на Краси майките могат да се научат и как да играят с децата си по-ефективно, да получат ценни съвети и обратна връзка за развитието на детето си.

Пространството за ранно обучение Element of Play® е безопасно място за майките, за да споделят тревогите и борбата си с други родители в подобна ситуация. Пет години след отварянето на пространството за ранно обучение, персоналът на болницата е сигурен, че мястото за игра осигурява не само положителна среда за децата, но играе важна роля в процеса на възстановяване. Изказваме най-дълбоката си благодарност на Краси Кулева и педиатричното отделение на болницата в Русе, за успешното и ползотворно партньорство през годините и многото усмивки на детските лица. Няма по-голям дар от този.

Отчет за дейността на ЗКЦ през 2023г.

През 2024г. продължава дейността на ЗКЦМДЗ в УМБАЛ „Канев“ АД в рамките на Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве (2021-2030).

Отчет за дейността на ЗКЦ през 2023г.

Център за майчино и детско здрaве

През 2023г. продължава дейността на ЗКЦМДЗ в УМБАЛ „Канев“ АД в рамките на Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве (2021-2030).

Ще продължат да се осъществяват здравно – информационни, здравно – обучителни, здравно – консултативни, медико – социални дейности, да се предоставят психологически консултации, координиращи и насочващи услуги за млади хора, двойки, семейства, бременни, родилки и деца до 18 години. В ЗКЦ е осигурена устойчивост на дейностите.

  Отчет за дейността на ЗКЦ през 2022г.

503 лица /деца, родилки и бременни/ са посетили ЗКЦ.

В консултативния кабинет са проведени медицински прегледи на 234 деца и 127 бременни жени, като 32 от тях са здравно неосигурени.

Психологът е консултирал 214 деца, родилки и бременни, посетили ЗКЦ, а социалния работник  86 консултации.

На 1028 новородени деца е направен неонатален слухов скрининг, а на 125 бременни жени е проведен биохимичен скрининг.

  • 1
  • 2
    • Адрес:
      ул."Независимост" 2
      Русе 7002
    • Телефон:
      +359 82 887215 - Изп. директор
      +359 82 887351 - Регистратура

    ДА ПОДДЪРЖАМЕ ВРЪЗКА